ماهیت روانشناختی پرخاشگری _ دکتر ماهرخ حسن زادگان

ماهیت روانشناختی پرخاشگری

ماهیت روانشناختی پرخاشگری

باری دیگر دختری قربانی خشونت پلیس گردید!

ماهیت روانشناختی پرخاشگری چیست؟ چرا انسان ها به یک دیگر پرخاش می کنند؟ چه چیزی باعث می شود که خوی انسانی خود را وانهند!؟ و با شیوه هایی که حتی در بین درنده ترین جانوران بی مانند است علیه انسان های همنوع خود دست به اعمال خشونت بزنند؟ 

ماهیت روانشناختی پرخاشگری
ماهیت روانشناختی روانشناختی

ماهیت روانشناختی پرخاشگری

وقتی صحبت از پرخاشگری و خشونت مي ­شود  اغلب تصاوير و مفاهيمی مانند قتل، چاقو، خون، تفنگ، جنگ، ترور و مانند آن به ذهن می­ آيد. كه شايد بسياری از افراد جامعه تماس نزديكی با آن­ها نداشته باشند، اما مصاديق پرخاشگری محدود به اين­ها نيست.

تعريف پرخاشگري

در روان­ شناسی اجتماعى برای پرخاشگری تعريفی مشخص به كار مي­رود.
بر اساس اين تعريف پرخاشگری شامل هرگونه رفتاری است كه با قصد رساندن آسيب روانی يا جسمانی به فرد ديگر يا يك شيئ انجام مي­شود.
در اين تعريف بر قصد آسيب رساندن تأكيد شده است و نيز بر اين كه پرخاشگری الزاماً موجب آسيب جسمانی نمي­شود (مانند ضرب و جرح) بلكه ممكن است باعث آسيب روانی فرد بشود.

ماهیت روانشناختی پرخاشگری_دکتر ماهرخ حسن زادگان

وقتي پرخاشگري را در جامعه و روابط بين­ فردی بررسی مي­ كنيم، مصاديق و جلوه ­های بسياری دارد كه افراد هر روز با آن­ها مواجه خواهند بود.

نقش طرح واره در شکل گیری شخصیت

یکی از قدیمی ترین توضیحات در مورد پرخاشگری بر آنست که پرخاشگری در نهاد آدمی است و امری فطریست.  مانند نظریه زیگموند فروید در نظریه زیست شناختی؛
اما نظریه شناختی معتقد است که نقش طرح واره ها، ارزیابی ها و عواطف در بروز پرخاشگری فرد تاثیر دارد من باب مثال اگر فردی در کودکی بارها مورد خشونت والدین خود قرار بگیرد احتمال اینکه در بزرگسالی خود فردی خشونت گر باشد زیاد است؛ یعنی نقش طرح واره ناسازگار در شکل گیری شخصیت فرد قویست.

رویکرد شناختی رفتار پرخاشگرانه

عامل شناختی دیگر ارزیابی شما از کنش فرد است. اینکه پلیس بازجوی ژینا امینی چه ارزیابی از رفتار و پوشش ژینا داشته است که پیامدش خشونتی است که منجر به مرگ می شود. اینکه به خود حق بدهد برداشت عمدی ژینا تلقی نماید که به قوانین بی احترامی کرده باشد.  حتی در آن حد که جای قاضی بنشیند و حکم به مرگ وی دهد و مجازات نماید امری کاملا غیر حرفه ای و دور از قوانین مدنی و اسلامیست.   از بعد دیگر رویکرد شناختی رفتار پرخاشگرانه پلیس در موقعیت فعلی را در کنار ارزیابی های شناختی فرد از وضعیت مشخص حاصل تاثیر متقابل بغرنجی میان حالت خلقی فعلی فرد در رابطه با تجارب، افکار و خاطراتی می داند که باعث تسهیل در بروز پرخاشگری آن می شود.

پرخاشگری و اختلال شخصیت

بهر روی پرخاشگری چه ویژگی ژنتیک باشد، چه عامل محیطی؛ در نقش گشت ارشاد که وظیفه تسهیل گری و ایجاد آرامش، در فضای شهری را می طلبد خلاف قوانین مدنی و اسلام است.  کسانی که با اسم قانون به جان جوانان مردم می افتند و منجر به خشونت و آزار و مرگ جوانان می شوند؛ به نظر می رسد بیشتر از اینکه تابع قانون باشند افرادی با اختلال شخصیت مرزی یا پارانوئید و… هستند. اینگونه افراد که صلاحیت پلیس شدن را ندارند.  بهتر است در صلاحیت انتخاب آنها  تجدید نظر گردد و از دید آسیب های، روانی و اجتماعی بیشتر مورد پژوهش قرار گیرد.

دکتر ماهرخ حسن زادگان

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *